„Skandalu nie będzie” – wywiad-rzeka z K. Piesiewiczem

„Skandalu nie będzie” to tytuł książki zawierającej wywiad-rzekę z Krzysztofem Piesiewiczem. Rozmowę przeprowadził Michał Komar. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Obaj panowie znają się od lat i są przyjaciółmi. Rozmawiają o życiu Krzysztofa Piesiewicza, począwszy od jego najwcześniejszych wspomnień z dzieciństwa, przez wybór zawodu, przebieg studiów, działalność artystyczną, karierę zawodową i polityczną aż po wydarzenia z końca 2009 roku, gdy na drodze polityka stanęli szantażyści. Piesiewicz opowiada o swoich pasjach, artystycznych fascynacjach, pierwszej miłości, małżeństwie i rodzinie, motywach, które stały za życiowymi wyborami i zawodowymi decyzjami.

Z przejmującą szczerością mówi o okolicznościach tragicznej śmierci swojej matki, wspomina  też przebieg głośnych spraw, np. proces sprawców porwania i zamordowania  ks. Jerzego Popiełuszki (Piesiewicz był pełnomocnikiem Waldemara Chrostowskiego, kierowcy ks. Popiełuszki, któremu udało się uciec), czy płk. Ryszarda Kuklińskiego (był jego obrońcą). Mówi też o tym co dla niego znaczy być dobrym adwokatem.

Niezwykle ciekawe są fragmenty dotyczące współpracy Krzysztofa Piesiewicza z Krzysztofem Kieślowskim przy tworzeniu scenariuszy do  docenianych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów. Panowie poznali się w czasie stanu wojennego przez Hannę Krall. Ich wspólna praca zaowocowała nominacją do Oscara, a także audiencją u Jana Pawła II, który oglądał i cenił „Dekalog”.

Krzysztof Piesiewicz mówi też o tym jak rozpoczął karierę polityczną. W Postscriptum zaś odpowiada na pytania dotyczące sprawy szantażu z 2009 roku. Podaje też swoją ocenę postępowania mediów w tym czasie.

Książka zilustrowana jest zdjęciami z archiwum Krzysztofa  Piesiewicza.

Michał Komar to autor wywiadów z Władysławem Bartoszewskim, Krzysztofem Kozłowskim, Stefanem Mellerem, Wojciechem Pszoniakiem, Sławomirem Petelickim i z adwokatem Maciejem Dubois, pisarz i scenarzysta.

„Skandalu nie będzie”, z Krzysztofem Piesiewiczem rozmawia Michał Komar, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2013

Tagi: publikacja