Znamy już wyniki wstępnego egzaminu na aplikację adwokacką

03.10.2012

Od stycznia aplikację adwokacką rozpoczną 2342 osoby czyli ponad połowa kandydatów – wynika ze wstępnych danych izbowych.

29 września odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, w tym adwokacką. Kandydaci mieli 150 minut na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru, na które składało się 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik gwarantowało udzielenie przynajmniej 100 prawidłowych odpowiedzi.

Adw. Małgorzata Gruszecka, członkini Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, stwierdziła, że trudność testu była porównywalna z rokiem ubiegłym. – Również wynik zdawalności jest porównywalny. Taki stan zabezpiecza nam racjonalność aplikacji. – powiedziała.

Tę opinię podzielają również zdający. – Poziom trudności tegorocznego egzaminu jest porównywalny z zeszłorocznym. Ponadto uważam, że wszystkie pytania i warianty odpowiedzi skonstruowano w sposób przejrzysty, zrozumiały oraz niebudzący żadnych wątpliwości. Nie pojawiły się pytania, które można zaszeregować do kategorii podchwytliwych, czyli wymagających dłuższego zastanowienia i przemyślenia. Pragnę nadmienić, że ta opinia jest przeważająca wśród moich kolegów i koleżanek z roku, którzy przystępowali do egzaminu na aplikację adwokacką i ze wstępnej listy rankingowej wynika, że otrzymali pozytywny wynik. – uważa pani Agnieszka Sobecka, która zdawała egzamin na aplikację adwokacką w izbie wrocławskiej.

Do egzaminów przystąpiło w tym roku łącznie ok. 11 700 osób, w tym na aplikację adwokacką – 4275 kandydatów. Tradycyjnie najwięcej aplikantów, bo aż 833, przybędzie izbie warszawskiej. Najlepiej wypadli natomiast kandydaci z izby łódzkiej gdzie procent zdawalności przekroczył 70% (czyli 98 osób).

Wszystkim tegorocznym aplikantom gratulujemy i życzymy powodzenia w odbywaniu aplikacji oraz sukcesów zawodowych.

Tagi: aplikacja, egzamin

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email