Zezowata Temida

17.01.2012

– Pięknie to przedstawiłeś. Sam nie wiedziałem, że jestem taki niewinny. – tymi słowami oskarżony dziękuje swojemu adwokatowi za udaną mowę obronną. Niemniej jednak delikwentowi zostaje przedstawiony wyrok trzech lat pozbawienia wolności. Czy była to słuszna kara? Na to pytanie próżno szukać odpowiedzi w Zezowatej Temidzie, zbiorze 11 opowiadań o potyczkach obywateli z wymiarem sprawiedliwości. Jest to bowiem lektura obiektywnie przedstawiająca rzeczywistość. Ocena przytaczanych decyzji sądowych należy więc wyłącznie do czytelnika.

Zezowata Temida to nowa pozycja na rynku wydawniczym. Książkę cechuje lekki język, dzięki któremu sięgnąć po nią może każdy spragniony lektury o polskim systemie prawnym, opowiedzianej na podstawie realnych przykładów acz z poczuciem humoru. Jedenaścioro bohaterów, tyle samo oskarżeń, śledztw, procesów, orzeczeń, kar – wszystko na niespełna stu trzydziestu stronach Zezowatej Temidy. Do prezentowanych historii alternatywnie można by zastosować uniwersalny tytuł a mianowicie „O polskim wymiarze sprawiedliwości”. Opinia czy jest on dobry czy też zły należy już tylko do czytelnika.

Autorem opowiadań wydanych w zbiorze Zezowata Temida jest Witold Burker, adwokat – z zawodu, muzyk jazzowy – z zamiłowania. Przez wiele lat działał w środowisku bydgoskiego samorządu adwokackiego i był członkiem ORA. W latach 1995-1998 był prezesem Sądu Dyscyplinarnego. Pełnił również funkcję sekretarza i wicedziekana ORA. Jako delegat, wielokrotnie uczestniczył w Krajowym Zjeździe Adwokatury. Mec. Witold Burker jest również założycielem Stowarzyszenia Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Okręgu Kujawsko-Pomorskego w Bydgoszczy.

Witold Burker w drugiej odsłonie jest cenioną osobowością jazzowego środowiska muzycznego w Bydgoszczy. Jest doskonałym pianistą, akompaniatorem i kompozytorem piosenek kabaretowych, a także współtwórcą estradowych i radiowych programów muzyczno-poetyckich. Łącząc pracę adwokata z pasją do muzyki i poezji, podejmował przedsięwzięcia mające na celu zbliżenie tych dwóch odmiennych światów – prawnego i artystycznego. Dlatego też, w Zezowatej Temidzie nie mogło zabraknąć bohaterów-artystów, którzy narazili się wymiarowi sprawiedliwości.

Polecamy i życzymy przyjemnej lektury.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email