W krainie kolorów

15.11.2012

To tytuł wernisażu, na którym będzie można podziwiać obrazy Jana Michała Stuchlego, artysty plastyka, a jednocześnie adwokata. Wystawa zostanie otwarta 20 listopada br. na Zamku Piastowskim w Raciborzu koło Opola.

Dla uczczenia spotkania z jego malarstwem, Krystyna Przybusławska, historyk sztyki, przygotowała laudację. – Artysta jest pośrednikiem między człowiekiem pozbawionym możliwości i narzędzi, które pozwoliłyby mu dostrzec, przejrzeć i zrozumieć sprawy przerastające codzienność, nie mieszczące się w pojęciu zwykłego życia, ich sens i znaczenie. Pomaga dojrzeć rzeczy dotąd niedostrzegalne, uczy wsłuchania się w niesłyszalne. Jest przewodnikiem i tłumaczem w obcych krainach wyobraźni, metafizyki sensu i bezsensu, których języka nie rozumie zwykły zjadacz chleba. – czytamy w laudacji na cześć Jana Michała Stuchlego. – Warto zapoznać się bliżej z twórczością tego niebanalnego człowieka, naszego sąsiada, mijanego na ulicy, znajomego z pracy, szkoły, która może się okazać wsparciem i ucieczką w trudnych chwilach życia, ujawnić i ukazać je z innej perspektywy, wskazać nowe sposoby i możliwości przejścia swojej drogi ku ostatecznemu, ale już nie tak strasznemu, kresowi. – pisze Krystyna Przybysławska.

Bohater wernisażu swoim życiem udowadnia, że możliwe jest łączenie wielu pasji. Adwokat, tłumacz, poeta, malarz – osoba Jana Michała Stuchlego skrywa w sobie wiele talentów. Urodził się w Chałupkach na rok przed zakończeniem II Wojny Światowej. Umiejętności artystyczne zdobywał uczęszczając w latach 90. na studium plastyczne. W 1998 r. wydał swój pierwszy tomik wierszy pt. „Bywanie”. Dotąd ukazały się jeszcze trzy tomiki jego autorstwa: „Bywanie 2 szukanie drogi do kraju... Kaliope”, „Bywanie 3 piaskowy zegar życia bezpowrotnie traci ziarenka piasku” oraz „La grande reportage”. Ostatnia pozycja została wydana w czterech językach: polskim, albańskim, niemieckim i angielskim. Prace Jana Michała Stuchlego znane są za granicą, zwłaszcza w Albanii. Autor na co dzień pracuje jako adwokat, ale w środowisku raciborskiej elity intelektualno-kulturalnej jest szanowanym i cenionym malarzem, poetą i tłumaczem czterech języków.

Czytaj:

zaproszenie na wernisaż

laudacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email