Specjaliści od kasacji?

05.12.2012

Sędziowie Sądu Najwyższego krytykują niski poziom doświadczenia pełnomocników w sprawach kasacyjnych. – Nigdy jednak nie spotkałem się z sytuacją, żeby Trybunał Sprawiedliwości lub Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu postawił zarzut, że pełnomocnik sporządził zbyt obszerne pismo, co w uznaniu Sądu Najwyższego często okazuje się przyczyną uznania kasacji za oczywiście bezzasadną. – napisał adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, dla Dziennika Gazety Prawnej.

W dodatku „Prawnik” pojawiła się publikacja będąca dyskusją przedstawicieli zawodów prawniczych na temat pomysłu ustanowienia korpusu adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w postępowaniach kasacyjnych. Zdaniem Sądu Najwyższego ma to usprawnić pracę sędziów Sądu Najwyższego.

Adw. Andrzej Zwara nie uważa, ażeby był to jedyny i najtrafniejszy z możliwych do zastosowania w tym przypadku środków. Prezes NRA widziałby rozwiązanie np. w złagodzeniu obecnie surowych wymogów formalnych oraz przygotowaniu podręcznika ze zbiorem instrukcji i wskazówek o tym, jak należy prawidłowo sporządzać kasację. – Zamiast pozbawiać części adwokatów uprawnień do występowania przed Sądem Najwyższym, należy podejmować ciągłe działania w kierunku rozpowszechniania wiedzy o specyfice wnoszenia skargi kasacyjnej, i względnie zmniejszyć formalizmy związane z jej wnoszeniem. – tłumaczy prezes Andrzej Zwara.

W „Prawniku” opinie na temat propozycji Sądu Najwyższego o wydzielenie grupy profesjonalnych kasatorów przedstawiają również SSN Stanisław Dąbrowski, I prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz r.pr. Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Naczelna Rada Adwokacka przygotowała sondę w kwestii utworzenia grupy kasatorów. Sonda już widnieje na stronie adwokatura.pl. Zachęcamy do udziału i czekamy na Państwa opinie.

Czytaj: tekst DGP pt. „Sąd Najwyższy przycina Prawników” (05.12.2012)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email