Prawo do podsłuchiwania jest niekonstytucyjne

10.12.2012

Prokurator generalny Andrzej Seremet uznał prawo służb specjalnych do podsłuchiwania adwokatów, dziennikarzy i lekarzy za niezgodne z Konstytucją i wystosował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

W ramach kontroli operacyjnej dziesięć służb specjalnych w tym policja, ABW, CBA i kontrola skarbowa mogą zbierać informacje, które w sądzie byłyby objęte zakazem dowodowym m.in. ze względu na tajemnicę adwokacką, dziennikarską czy lekarską. – Wszystkie te tajemnice nie służą ochronie poszczególnych kategorii zawodowych. Mają za to zagwarantować realizację konstytucyjnych praw człowieka do obrony wolności mediów czy prawa do prywatności. Naruszenie tych tajemnic godzi w bezpieczeństwo obywateli – powiedział dla gazety adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Seremet zarzuca, że regulacje naruszają zasadę państwa prawnego, prawa do obrony i prywatności.

Dziennika Gazeta Prawna informuje, że sprawa została połączona z wcześniejszymi wnioskami rzecznika praw obywatelskich z czerwca 2011 r., wskazującymi na problem zakazów dowodowych dotyczących tajemnic chronionych w sytuacji pozyskiwania danych telekomunikacyjnych.

Czytaj: artykuł Dziennika Gazety Prawnej pt. „Seremet: Podsłuchy nie mogą naruszać tajemnicy zawodowej”

Tagi: człowieka, prokurator

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email