Pożegnanie red. Stanisława Podemskiego

15.12.2011

9 grudnia 2011 zmarł red. Stanisław Podemski – pierwszy rzecznik prasowy NRA, laureat nagrody „Złotej Wagi”, dziennikarz, autor znakomitych prasowych tekstów o tematyce prawniczej.

Stanisław Podemski był Wielkopolaninem. Urodził się 1929 r. W okresie wojennym przebywał w Warszawie. Jako nastolatek wstąpił do Szarych Szeregów a potem do batalionu „Iwo”,  w oddziałach którego walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wrócił w rodzinne strony, gdzie ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Negatywna opinia Związku Młodzieży Polskiej uniemożliwiła mu wstęp na aplikację sędziowską. Został więc adwokatem. Jednak na krótko. Jego prawdziwym powołaniem było dziennikarstwo. Przybliżał zatem meandry prawa i wymiaru sprawiedliwości na łamach prasy.

W swoich tekstach dzielił się obserwacjami i doświadczeniem wyniesionym z sali sądowej. Jako redaktor pracował dla takich tytułów jak „Sztandar Młodych”, „Gazeta Sądowa i Penitencjarna”, „Kurier Polski”, oraz „Gazeta Wyborcza”. Najdłużej, bo aż 30 lat związany był z tygodnikiem „Polityka”. W 2006 r. w tomie „Pitawal PRL-u” wydał zbiór archiwalnych felietonów o charakterze prawno-filozoficznym. Przez wiele lat w telewizyjnej „Panoramie” wypowiadał się jako ekspert na temat zagadnień z zakresu prawa.

Jego praca redaktorska była wielokrotnie doceniana, czego przejawem były liczne nagrody. Red. Stanisław Podemski był laureatem „Złotego Paragrafu”, otrzymał Medal Ministra Sprawiedliwości oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 Naczelna Rada Adwokacka wyróżniła go nagrodą dziennikarską „Złota Waga”, przyznaną za równowagę, obiektywizm oraz obszerną wiedzę, którą przekazywał w swoich publikacjach.

 

Tagi: Złota Waga

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email