Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Marii Budzanowskiej

06.12.2012

15 grudnia br. w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 1983-85 oraz współautorki ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r.

Msza w intencji ś.p. Marii Budzanowskiej rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele o.o. Bernardynów przy ulicy Słowackiego 2. Po mszy, na Placu Kościuszki 8, nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Wydarzenie będzie kolejnym dowodem pamięci o pierwszej kobiecie, która sprawowała urząd prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

W uroczystości udział wezmą Krzysztof Chojniak, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, przedstawiciele samorządu adwokackiego i terytorialnego oraz rodzina i przyjaciele Marii Budzanowskiej.

Maria Budzanowska (1930-1988) brała udział w Powstaniu Warszawskim w V Zgromadzeniu AK ps. Gnom. W latach 1976-85 była posłanką na sejm Ziemi Piotrkowskiej. Za swoje zaangażowanie i zasługi jako adwokat, polityk i społecznik była wielokrotnie wyróżniana. Odznaczono ją wieloma wojskowymi i cywilnym krzyżami w tym Krzyżem Walecznym, Krzyżem Partyzanckim, Medalem za Warszawę i Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie została uhonorowana m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za zasługi w kształtowaniu państwa prawa, a w szczególności za działalność na rzecz zachowania praworządności w czasach PRL” oraz Medalem za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka. Otrzymała także Odznakę za Zasługi dla Adwokatury.

Tagi: zaproszenie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email