Kto w Polsce stanowi prawo?

17.07.2012

Pytanie to zadawali sobie uczestnicy XI Wieczoru z In Gremio. Stało się ono również motywem przewodnim nowego numeru magazynu szczecińskich środowisk prawniczych.

- Adwokatów w polskiej polityce jak na lekarstwo. Po kolejnych wyborach do Sejmu i Senatu wertujemy listy wybrańców w poszukiwaniu nazwisk znanych i cenionych członków palestry i za każdym razem musimy mierzyć się z rozczarowaniem. – pisze adw. Piotr Dobrołowicz w artykule pt. „Adwokacie! Ruszaj do polityki!”.

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, udzielił wywiadu redaktorowi naczelnemu magazynu. - Zależy mi na tym, żeby jak największa liczba obecnych studentów prawa mogła wykonywać swój wymarzony zawód. Z drugiej strony zależy mi na tym, żeby jak największa liczba Polaków miała dostęp do opieki prawnej. – powiedział szef resortu. Oprócz deregulacji zawodów, minister odpowiadał na pytania dotyczące tzw. unifikacji zawodu adwokata i radcy prawnego, reorganizacji sądów i regulowania stawek adwokackich.

W lipcowo-sierpniowym numerze In Gremio znajdziemy również dwugłos prokuratorski w sprawie planowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego, należący do prokuratorów Marcina Lorenca i Jakuba Muskały, a także wywiad z sędzią Maciejem Strączyńskim, prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Adwokaci w ostatnio podejmowanych uchwałach swoich izb żądają „deregulacji zawodu polityka” – najbardziej hermetycznej grupy zawodowej. – zauważył sędzia.

Redakcja In Gremio przygotowała także m.in. wywiad z Moniką Grumek, politolożką, pt. „To, co nazywamy celem państwa, jest w istocie celem jednostek, które nimi kierują”, informację o „pożegnaniu z togami” SSR Barbary Cegielskiej-Jackowskiej, prezes Sądu Rejonowego w Świnoujściu i adw. Edwarda Rozwałka oraz relację z wizyty prokuratorów niemieckich w Prokuraturze Apelacyjnej w Szczecinie. W numerze opublikowano fragmenty Stanowiska aplikantów w sprawie zmian ustawy Prawo o adwokaturze zawartych w projekcie ustawy z 21 maja 2012 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów oraz zmian legislacyjnych postulowanych przez aplikantów adwokackich.

Czytaj: najnowszy In Gremio w wersji elektronicznej

Tagi: ministerstwo, legislacja, deregulacja, prokurator

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email