KPC przyglądała się sprawie red. Wróblewskiego

27.04.2012

Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wystąpiła w roli obserwatora w procesie redaktora Bogdana Wróblewskiego. Sprawa cywilna z powództwa dziennikarza „Gazety Wyborczej” przeciwko Centralnemu Biuru Śledczemu odbyła się 26 kwietnia 2012 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Dziennikarz, jako jedyny z billingowanych przez CBA pracowników mediów, wystąpił z pozwem o ochronę danych osobowych naruszanych pobieraniem informacji telekomunikacyjnych przez służby. Bogdana Wróblewskiego przed sądem reprezentował adw. Bogdan Ślusarek, który, na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, sprawę poprowadził pro bono.

W wyroku, sąd uznał, że prawo do billingowania jest ograniczone. Zarządzał od CBA zniszczenia wszystkich uzyskanych danych telekomunikacyjnych oraz przedstawienia Wróblewskiemu protokołu z przeprowadzonych mocą wyroku działań. W uzasadnieniu, sąd odwołał się m.in. do art. 8 Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, która chroni dostęp do prywatności.

Ława sądowa przedstawiciela CBA podczas rozprawy była pusta.

Ogłoszenia wyroku i jego ustnego uzasadnienia wysłuchały przedstawicielki Komisji Praw Człowieka NRA: adw. Monika Gąsiorowska oraz adw. Katarzyna Szoda-Wolska.

Tagi: człowieka, sąd, komisja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email