Komisja Praw Człowieka o granicach wolności słowa

13.11.2012

8 grudnia w Warszawie, Komisja Praw Człowieka przy NRA organizuje konferencję na temat granic wolności słowa w mediach. Wezmą w niej udział zarówno prawnicy jak i dziennikarze.

Organizatorzy chcą przyjrzeć się m.in. zagadnieniom dotyczącym ograniczenia wolności słowa jakie nakłada art. 212 kodeksu karnego, jak też swobodzie i odpowiedzialności za wypowiedzi w ujęciu tzw. „hate speech”.

Konferencję otworzy red. Jacek Żakowski, który wygłosi prelekcję na temat roli mediów dla jednostki i społeczeństwa. Z kolei na temat granicy wolności słowa i obrazy uczuć religijnych będzie mówił o. Paweł Gużyński OP.

W pierwszym panelu goście zajmą się zagadnieniem wolności słowa z perspektywy spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Mówić na ten temat będą Ireneusz Kondak oraz Dominika Bychawska-Siniarska. Z kolei prof. Tomasz Koncewicz poruszy kwestię swobody prasy, sporów argumentacyjnych i „kultury uzasadnień”. Moderatorem panelu będzie red. Wojciech Tumidalski.

W drugiej części konferencji red. Ewa Siedlecka opowie o wolności słowa z perspektywy dziennikarza, zaś prof. Mirosław Wyrzykowski przedstawi konstytucyjne dylematy odpowiedzialności za przestępstwo zniesławienia. O kryminalizacji obrazy uczuć religijnych będzie mówił dr Paweł Borecki. Panel poprowadzi r.pr. Weronika Marczuk.

Za udział w konferencji będzie można uzyskać punkty na poczet spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego. Chęć udziału w konferencji można zgłaszać mailowo: osobowy@nra.pl bądź telefonicznie: 22 505 25 06

Serdecznie zapraszamy.

 Czytaj program:

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email