Ewa Milewicz laureatką nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy

22.10.2012

20 października w Lublinie po raz pierwszy przyznano nagrodę im. adw. prof. Zbigniew Hołdy. Laureatką została dziennikarka Gazety Wyborczej – Ewa Milewicz.

Prof. Andrzej Rzepliński, który wygłosił laudację, mówił, że dziennikarka w swoich politycznych komentarzach zawsze jest sprawiedliwa i nie ulega modzie na niszczenie słowem. Kapituła przyznała red. Ewie Milewicz nagrodę za całokształt – za jej zasługi dla praw obywatelskich za czasów PRL-u, za konsekwencję i odwagę w przeciwstawianiu się patologiom takim jak psucie prawa, nadużywanie go  do celów politycznych czy „szaleństwo” lustracyjne. Nagrodę w imieniu laureatki odebrał Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Galę wręczenia nagrody poprzedziła premiera spektaklu teatralnego - Sen nocy letniej, w reżyserii Joanny Lewickiej, w którym obok zawodowych aktorów wystąpili osadzeni z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

Nagrodę ustanowiło stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Ma nią być wyróżniana osoba lub instytucja, której aktywność zawodowa, naukowa czy społeczna odzwierciedla te wartości, którymi żył i kierował się prof. Zbigniew Hołda w swojej działalności naukowej, publicznej i społecznej. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in. prof. Andrzej Rzepliński, przewodniczący kapituły, prof. Andrzej Zoll, prof. Stanisław Waltoś, prof. Jan Widacki oraz red. Ewa Siedlecka.

W Gali Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

 

Tagi: nagroda

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email