Czas zbadać minimalne stawki adwokackie!

29.12.2011

Z taksą adwokacką jest trochę tak jak z duszą człowieka: wszyscy wiedzą, że jest ale nikt jej jeszcze nigdy nie zbadał. W przypadku Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu wszyscy wiedzą, że ustalone w nim stawki są nierynkowe i zaniżone, ale nikt tego nigdy nie zbadał.

Tymczasem duża rozpiętość między taksą adwokacką a minimalnymi stawkami rynkowymi, to oczywista szkoda dla naszych klientów. Sądy, kierując się stawkami „minimalnymi” z Rozporządzenia, nie zasądzają wygrywającemu proces poniesionych przez niego rynkowych kosztów pomocy prawnej, co w sposób oczywisty ogranicza dostęp do usług prawnych. Mechanizm jest prosty: czemu mam wydawać na adwokata, skoro nawet jeśli wygram sprawę, to nikt mi tego kosztu nie zrekompensuje?

Postanowiliśmy to zmienić. Zwracamy się więc do Państwa z prośbą i apelem o poświęcenie czasu i wypełnienie anonimowej ankiety, dostępnej pod linkiem: http://th1.neo.pl

Liczny udział w ankiecie pozwoli nam sprawdzić jak wyglądają rynkowe stawki usług prawnych. Dzięki narzędziom informatycznym możemy przeprowadzić badanie nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również z podziałem terytorialnym, w zależności od przynależności izbowej.

Wynikami, po ich opracowaniu, podzielimy się z Państwem. Zobaczymy jak wygląda rynek usług prawnych pod względem cen naszych usług i jak się ma do niego taksa adwokacka ustalona rzeczonym Rozporządzeniem.

Prosimy przy tym byście Państwo zachęcali znajomych do udziału w ankiecie.

Im więcej nadesłanych ankiet, tym precyzyjniejsze badanie, tym dokładniejsze wyniki, tym łatwiej będzie nam walczyć o aktualizację Rozporządzenia.

adwokat Rafał Dębowski

Przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej NRA

przejdź do wypełnienia ankiety: http://th1.neo.pl

Tagi: stawka

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email