Adwokat jak Zawisza

16.08.2012

Stwierdzenie, że adwokat to zawód wybierany przez społeczników brzmi banalnie. Jednak przykłady bezinteresownego włączania się adwokatów i aplikantów w różnego rodzaju pomoc są budujące.

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego przesłało w ostatnich dniach pismo do Naczelnej Rady Adwokackiej z podziękowaniami za odpowiedź na apel. Towarzystwo zwróciło się do środowiska adwokackiego z prośbą o współpracę w zakresie reprezentowania przed sądami, sporządzania opinii prawnych oraz konsultacji z zespołem prawników Towarzystwa w sprawach o szczególnej zawiłości, z obszarów nie stanowiących specjalizacji prawników organizacji. Na apel odpowiedziało 46 osób, z czego aż 27 to aplikanci adwokaccy.

- Jesteśmy przekonani, że współpraca ta przyniesie wiele sukcesów w przeciwdziałaniu takim negatywnym zjawiskom społecznym jak wykluczenie, dyskryminacja oraz nietolerancja – napisała w liście Karolina Kędziora, wiceprezeska zarządu PTPA.

Przed kilkoma miesiącami adwokaci równie chętnie zgłosili się do współpracy z Centrum Praw Kobiet. W 2008 roku z dużym zainteresowaniem spotkała się prośba adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes NRA, o zgłaszanie się do współpracy na rzecz organizacji hospicyjnych i rodzin dotkniętych nieuleczalną chorobą dziecka. Chęć niesienia pomocy prawnej zadeklarowało wówczas kilkadziesiąt osób.

Ponad 500 adwokatów było gotowych nieść pomoc prawną kibicom podczas tegorocznego Euro 2012.

Nie do przecenienia jest udział środowiska adwokackiego w Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich organizowanych przez Naczelną Radę Adwokacką. Co roku w akcji bierze udział około 1000 adwokatów i aplikantów adwokackich, z czego większość uczestniczy w inicjatywie od pierwszej edycji.

Długo na reakcję nie muszą czekać dziekani rad adwokackich, którzy proszą o wsparcie przy pomocy prawnej w sytuacjach kryzysowych jak na przykład powodzie bądź katastrofy drogowe. W 2007 roku śląscy adwokaci pomagali rodzinom ofiar katastrofy budowlanej w hali targowej w Katowicach. W tym roku zgłosili gotowość pomocy rodzinom ofiar wypadku kolejowego w Szczekocinach. Kilka lat temu szczecińscy i koszalińscy adwokaci pomagali poszkodowanym w wypadku autokarowym pod Berlinem. Na pomoc prawną mogli liczyć też najbliżsi ofiar wypadku busa pod Nowym Miastem. Prawdziwej solidarności dowiodła polska palestra po tragedii w Smoleńsku. Każda rodzina dotknięta tragedią, która zwróciła się do NRA uzyskała wsparcie prawne pro bono.

Opisane inicjatywy to akcje organizowane przez samorząd. Trudno jednak nie wspomnieć o cichych bohaterach, adwokatach i aplikantach, którzy na co dzień pomagają organizacjom charytatywnym i fundacjom społecznym, czy też udzielają darmowych porad prawnych przy parafiach kościelnych.

- To nie zawód, to misja – powtarzają górnolotnie adwokaci. Wszystko jednak wskazuje na to, że za tymi słowami idą też czyny.

Tagi: pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email