100 lat Adwokatury

100-LECIE ADWOKATURY

Obchody centralne i w izbach adwokackich

 

Obchody Stulecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej będą miały charakter centralny i lokalny. Wydarzenia oraz inicjatywy wpisujące się w Jubileusz zaplanowały poszczególne izby adwokackie. 

 

Informacje na temat aktualnych wydarzeń izbowych obchodów jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej prosimy przesyłać na adres press@nra.pl

 

 

NACZELNA RADA ADWOKACKA 


12 stycznia 2018 r. oficjalne otwarcie obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej podczas spotkania noworocznego Naczelnej Rady Adwokackiej

styczeń/luty 2018 - ogłoszenie konkursu na esej „Rola adwokatów w życiu społecznym” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jury konkursu: adw. Rafał Dębowski, adw. Jacek Dubois, adw. Andrzej Grabiński, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, adw. Jerzy Zięba.  Honorowy patronat nad konkursem objął adw. Czesław Jaworski.

marzec/grudzień 2018- współpraca z organizatorami festiwalu Watch Docs, którego celem jest promocja filmów nt. praw człowieka. Festiwal ma szeroki zasięg - projekcje festiwalowe odbywają się w 40 miastach (np. Busko-Zdrój, Radomsko, Suwałki, Sanok, czy Złotoryja). W ramach festiwalu, przed filmami festiwalowymi będą krótkie spoty informujące o działalności adwokatury. W ramach dyskusji panelowych towarzyszących festiwalowi chcemy zaangażować do udziału w nich kolegów z izb. Tegoroczna edycja festiwalu objazdowego rozpoczyna się w marcu tego roku.

12 maja 2018 - w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”. 

lipiec/sierpień 2018 r w Warszawie - wystawa plenerowa poświęcona wybitnym adwokatom. 

październik 2018 - konferencja naukowa dla studentów prawa na temat pozycji samorządu adwokackiego na przestrzeni 100 lat. 

22 listopada 2018  – w przeddzień centralnych uroczystości podświetlenie na zielono charakterystycznych dla danego miasta, w którym mieści się siedziba okręgowej rady adwokckiej, budynku lub pomnika. 

23 listopada 2018 r. - uroczysta gala jubileuszowa na Zamku Królewskim w Warszawie, jako zwieńczenie obchodów

 

 

BIAŁYSTOK

 

Spektakl „Sprawa Gorgonowej”
Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy oraz ogólnopolska Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich
Wystawa z okazji 100-lecia Adwokatury połączona z promocją książki poświęconej historii Izby Adwokackiej w Białymstoku, której autorem jest były dziekan adw. Jerzy Korsak
Konkurs plastyczny "Adwokat-dzieciaki, a kto to taki?"
Mural z okazji 100-lecia Adwokatury
Konferencja 20-21 września 2018 r. „Wzmożona odpowiedzialność - wzmożona ochrona zawodów zaufania publicznego”
Spot promocyjny nawiązujący do 100-lecia Adwokatury, emicja na kanale Youtube oraz w telewizji lokalnej
Uroczyste zgromadzenie Izby Adwokackiej z okazji 100-lecia Adwokatury, połączone z koncertem oraz balem
Mecz charytatywny piłki nożnej, podczas którego będzie prowadzona kwesta oraz licytacje
Konferencja współorganizowana z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, adresowana do studentów tych uczelni, pod hasłem „Adwokat i medycyna” – podsumowana wydaniem publikacji pokonferencyjnej.
 

BIELSKO-BIAŁA

Harmonogram uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. 

Rada Adwokacka w Bielsku-Białej postanowiła w związku z jubileuszem utworzyć Izbę Pamięci, w której wyeksponowane będą dokumenty i pamiątki związane z adwokatami, którzy wykonywali zawód na terenie izby bielskiej w okresie przed i powojennym.

6 października 2018 r. w Sali Redutowej w Hotelu Pod Orłem w Bielsku-Białej odbędą sie uroczystości Bielskiej Izby Adwokackiej z udziałem zaproszonych gości, władz Adwokatuy, administracji samorządowej regionu.

Komisja Historyczna i Wizerunkowa organizuje 8 marca wykład dr. Jacka Proszyka, historyka, wybitnego znawcy dziejów miasta Bielska-Białej i regionu, znanego badacza historii i kultury żydowskiej, laureata prestiżowej nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, przyznanej przez Żydowski Instytut Historyczny, na temat "Przemiany polityczne i społeczne w Bielsku-Białej czasu Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości przez Polskę z perspektywy bielskiej adwokatury". Będzie to rozpoczecie cyklu spotkań z ludźmi posiadającymi wiedzę z zakresu historii, w tym Adwokatury oraz sądownictwa. 

W program obchodów jubileuszowych włączyła się aktywnie Komisjia Integracji Środowiskowej i Sportu, organizując nastepujące imprezy:
w marcu 2018 r. Turniej Miast Bielskiej Izby Adwokackiej w piłce nożnej
w maju 2018 r. Rodzinny Piknik Tenisowy w Ustroniu
w czerwcu 2018 r. Wielki Mecz Adwokaci kontra Aplikanci
od 29 listopada 2018 do 2 grudnia 2018 w Zawoi II Otwarty Turniej Adwokatów i Środowisk Prawniczych w Halowej Piłce Nożnej o Puchar dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej.

 

BYDGOSZCZ

 

20 stycznia 2018 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy włącza się w uroczystości miasta z okazji 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Izba wydaje także książkę „Dzieje Adwokatur Wielkopolskiej i Pomorskich Nadwiślańskich w latach 1772-1945”.

 

CZĘSTOCHOWA

 

Uroczysta msza św. na Jasnej Górze w intencji Adwokatury Polskiej.
Uroczystości w sali konferencyjnej w Ratuszu Miejskim, na które składać się będzie wykład i koncert.
Wypożyczenie z NRA wystawy plenerowej "Adwokaci polscy ojczyźnie"

 

GDAŃSK


11 maja 2018 - konferencja „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”
12 maja 2018 r. wystawa "Adwokaci w służbie Ojczyźnie" w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku

 

KATOWICE

 

27 stycznia 2018 r. Koncert Noworoczny - Orkiestra Symfoniczna  

 

KIELCE

 

Wystawa plenerowa w centrum miasta zorganizowana przy współpracy merytorycznej z Muzeum Historii Kielc, która będzie przedstawiać historię Adwokatury Polskiej oraz służyć promocji zawodu.
Konferencja poświęcona roli Adwokatury w życiu publicznym.
Cykl spotkań w szkołach średnich oraz na miejscowych uczelniach.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia, po zatwierdzeniu przez Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach.


KOSZALIN


14 kwietnia 2018 r. - uroczystość poświęcenia sztandaru (godz. 16.30) w Katedrze Koszalińskiej, część oficjalna uroczystości w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie od godziny 18.00.
W ramach części artystycznej odbędzie się spektakl "Czekamy na sygnał" Tomasza Ogonowskiego. Jest to opowieść z nowymi aranżacjami klasycznych utworów polskiej muzyki punkowej i alternatywnej, opowiadająca o trudnym doświadczeniu pokoleniowym dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Ludzi, którzy pamiętają kryzysy, zaciskanie pasa, dobrobyt na kredyt, żywność na kartki, strajki, pacyfikacje, powstanie Solidarności, stan wojenny, transformację, a teraz żyją w Polsce NATO Unii Europejskiej. Przebojowe w wymowie, poważne w ujęciu tematu, energetyczne, dowcipne i błyskotliwie przedstawienie Stowarzyszenia Aktorzy po Godzinach wskazuje, że najgorszą postawą człowieka wobec kryzysu wartości jest obojętność.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Koszalina. 
W czasie uroczystości zaplanowane jest wręczanie odznak Adwokatura Zasłużonym, a w foyer teatru zostanie ustawiona wypożyczona z NRA plenerowa wystawa „Adwokaci polscy Ojczyźnie”


KRAKÓW

 

Styczeń 2018 - ślubowanie aplikantów adwokackich połączone z monodramem Sebastiana Rysia „Zupa Rybna w Odessie”, który jest poświęcony postaci Jana Karskiego oraz adwokata Zbigniewa Rysia. Koncert muzyki jazzowej w Klubie Adwokatów
Kwiecień 2018 - turniej sportowy (koszykówka/piłka nożna) dla środowiska prawników i polityków
Maj 2018 – uroczyste zebranie samorządów zaufania publicznego w Krakowie dot. obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz Prezydencji Krakowskiej
Czerwiec 2018 – uroczyste ślubowanie adwokatów KIA w Filharmonii Krakowskiej połączone z koncertem z wybitnego artysty Roby Lakatos’a
Wrzesień 2018 r. - międzynarodowe seminarium dot. przyszłości samorządów zaufania publicznego w Polsce i Europie pod patronatem FBE i UIA
Bieg uliczny 100-lecia
25-28 października 2018 r. Dni Kultury Adwokatury Polskiej (jako zwieńczenie obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej)
Listopad 2018 – wykład o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 r. oraz wernisaż przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie
Styczeń 2019 r. – uroczysty Bal z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej w Operze Krakowskiej 

 

LUBLIN

 

Obchody zaplanoane na rok 2019. 

 

ŁÓDŹIluminacja budynku Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi  (styczeń 2018 - grudzień 2018 r.)
Bal Prawnika - 6 stycznia 2018
Wystawa „100-lecie adwokatury w Izbie Łódzkiej” od lutego 2018 do maja 2018 r.
Festiwal Kina Prawniczego - kino Bodo - od stycznia 2018 do grudnia 2018 r.
2 czerwca uroczyste zgromadzenie adwokackie Izby Łódzkiej
Dwa wieczory wspominkowe pt „Wspomnienia dawnej Adwokatury”
Ogólnoszkolny Konkurs z wiedzy o adwokaturze
Przedszkolny Konkurs rysunkowy - „Jak dzieci widzą adwokata”
Bieg adwokacki
Uroczysty Bal adwokacki/ Bankiet Okolicznościowy połączony z koncertem 
Msza Święta w intencji Adwokatury Polskiej
Akcja Teatralna - "Sąd w Teatrze”
1-2 listopada 2018 - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - Kwesta na Cmentarzach, złożenie wieńców na grobach dziekanów oraz znanych adwokatów izby łódzkiej
Wieczór Niepodległościowy w ORA z nastawieniem na 100-lecie adwokatury - listopad 2018
Uroczysty przemarsz adwokatów ul. Piotrkowską
Konferencja prasowa - „100-lecie adwokatury polskiej a aktualne problemy adwokatury”
Publikacja wydania książkowego w związku ze 100-leciem adwokatury

 

 OLSZTYN

 

VI Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa  Adwokatów i Aplikantów Adwokackich w Brydżu Sportowym  w dniach 20–22 kwietnia 2018 r. 
XXVIII  Ogólnopolski Rej Żeglarski Adwokatów im. adw. Marii Budzanowskiej w dniach  14-17  czerwca 2018 r. 
XIX Ogólnopolski Turniej Golfowy Adwokatów  „Toga Golf”  w dniach  15 – 16 września 2018 r.

Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia Adwokatury - 6 października 2018 r. 

 

OPOLE

W 2018 r. przypada podwójny jubileusz - 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz 65-lecie Izby Adwokackiej w Opolu.
W okresie od stycznia 2018r. do grudnia 2018r. – Akcja Adwokaci Czytają Dzieciom „Prawiebajki”, w ramach której adwokaci Izby Adwokackiej w Opolu czytają dzieciom bajki w przedszkolach
9 lutego 2018r. – Bal Adwokata
22 lutego 2018r. – Ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Kary jako podstawowe sankcje karne prawa karnego materialnego” organizowana wraz z WPiA Uniwersytetu Opolskiego oraz Sądem Okręgowym w Opolu.
W kwietniu 2018r. – Międzyizbowy Turniej Piłkarski w Opolu z udziałem adwokackich drużyn piłkarskich z całego kraju.
W maju 2018r. – Turniej Piłkarski dla Dzieci pod patronatem Izby Adwokackiej w Opolu zorganizowany w Kluczborku.
W maju 2018r. – Maraton Opolski z udziałem adwokatów Izby Opolskiej w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach.
We wrześniu 2018r. – Prawnicze Konfrontacje Teatralne w Teatrze EKO w Opolu
W dniach 12-16 września XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników w Opolu
W październiku 2018r. ukaże się w wydawnictwie „Palestra” wydanie drugie książki adw. Mariana Jagielskiego pod tytułem „Historia Adwokatury Polskiej na Śląsku Opolskim 1945-2018”
20 października 2018r. – Uroczysta Gala Obchodów 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu, w ramach której przewidziane jest zgromadzenie adwokatów tej izby wraz z zaproszonymi gośćmi
październik 2018r. – Wystawa poświęcona historii adwokatury polskiej i opolskiej zorganizowana wspólnie z Prezydentem Miasta Opola w Ratuszu Miasta Opola
listopad 2018r. – Festiwal Kina Prawniczego zorganizowany w Kinie Studenckim Meduza w Opolu
22 listopada 2018 akcja podświetlenia na zielono wybranych budynków w Opolu. 


 
PŁOCK

 

 

POZNAŃ

 

Uroczystości zaplanowane na wiosnę 2019 r. 

 

RADOM

 

RZESZÓW

Jesienią zaplanowana jest konferencja podsumowująca obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej połączona  z koncertem i bankietem dla adwokatów ich rodzin oraz zaproszonych gości (m.in. dziekanów, członków NRA oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych i przedstawicieli samorządu terytorialnego).

ORA w Rzeszowie zwróciła się do adw. dr. Tomasza Koltlińskiego  z wnioskiem o opracowanie historii Izby Adwokackiej  w Rzeszowie. 

 

SIEDLCE

 

Wystawa prezentująca dorobek i udział adwokatów w życiu miejscowej społeczności i organizacji Państwa Polskiego.

 

SZCZECIN

 

13 października 2018 r.  uroczystości w Filharmonii Szczecińskiej – Gala Jubileuszowa.
W październiku w Centrum Dialogu PRZEŁOMY prezentacja wystawy „Adwokaci Polscy Ojczyźnie”

 

TORUŃ

14 września 2018 - Uroczystości samorządowe, wojewódzkie, sądowe. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Wydziału Prawa Uniwersytetu Prawa Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Odsłonięcie ronda im. adw. Stefana Michałka
Wydanie 100 egzemplarzy albumów pamiątkowych z okazji 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej

 

WAŁBRZYCH

 

 

WARSZAWA

 

Bal aplikanta
Bal adwokata 
Zakup 1000 książek „Rycerze w togach” Michała Wójcika.

 

WROCŁAW

Program wydarzeń oraz inicjatyw Izby Adwokackiej we Wrocławiu w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej

17 marca 2018 (sobota) – Otwarty Turniej Squash o Puchar Dziekana ORA we Wrocławiu; Centrum Sportowe Hasta la Vista we Wrocławiu, ul. Góralska 5

13 kwietnia 2018, 10.00 (piątek) – Konferencja „Zawody zaufania publicznego wobec najnowszych wyzwań” w Sali 1D im. Unii Europejskiej, w budynku D, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10

21 kwietnia 2018 (sobota) – coroczna Pielgrzymka Adwokatów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Msza św. w Kaplicy Klasztornej w intencji Adwokatury Polskiej; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

12 maja 2018, 09.00 (sobota) – V Strzeleckie Mistrzostwa Adwokatury na Strzelnicy Sportowej Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” we Wrocławiu przy ul. Świątnickiej 36

19 maja 2018, 18.00 (sobota) – Uroczystość św. Iwo z Bretanii - Patrona adwokatów w kościele pw. Najświętszej Maryji Panny na Piasku i Msza św. w intencji Adwokatury Polskiej oraz spotkanie w oranżerii Restauracji w Hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim; oprawa muzyczna Mszy św. oraz spotkania w wykonaniu naszego ZESPOŁU

26 maja 2018, 12.00 (sobota) – Otwarty Piknik Adwokacki - Zamek Topacz, Ślęza, ul. Główna 12, Gmina Kobierzyce

16 czerwca 2018, 11.30 (sobota) - Uroczyste Zgromadzenie Sprawozdawcze Izby Adwokackiej we Wrocławiu z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej; od 09.00 do 11.00 ślubowanie adwokatów - w Sali 1D im. Unii Europejskiej, w budynku D, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10

31 sierpnia – 02 września 2018, (piątek-niedziela) – XII Adwokackie Regaty Żeglarskie o Puchar Dziekana ORA we Wrocławiu - Ośrodek Wypoczynkowy KROKUS, położony nad Jeziorem Wieleńskim, gmina Przemęt

07 - 09 września 2018, (piątek- niedziela) – XXII Wrocławski Turniej Tenisowy Prawników Temida 2018 na kortach położonych na Stadionie Olimpijskim

06 października 2018, 11.30 (sobota) – coroczna Pielgrzymka Adwokatów Izby Wrocławskiej do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze oraz Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Adwokatury Polskiej; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

03 listopada 2018, 9.00 (sobota) – coroczna Msza św. Wypominkowa w intencji zmarłych adwokatów, aplikantów oraz pracowników – Izby Adwokackiej we Wrocławiu, z odczytaniem imion i nazwisk wszystkich zmarłych Koleżanek i Kolegów; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

styczeń 2019 – KONCERT KOLĘD

Cykl spotkań w szkołach średnich oraz na miejscowych uczelniach

Kampania reklamowa w komunikacji miejskiej oraz Radio Wrocław

29 października - 2 listopada 2018 – „Adwokatura pamięta” modlitwa i zapalanie zniczy na grobach adwokatów, aplikantów oraz pracowników izby adwokackiej we Wrocławiu na wszystkich cmentarzach położonych w okręgu izby wrocławskiej

 

(czytaj program obchodów w pdf)

 

ZIELONA GÓRA

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana przy udziale Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniu 19 kwietnia 2018r „ Obrót nierzetelnymi fakturami w świetle prawa karnego  materialnego i procesowego” z udziałem m.in.  wiceprezesa NRA adw. prof. Piotra Kardasa.
Konferencja naukowa „ Mowa nienawiści” organizowana przy udziale Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. w pierwszym kwartale 2018 r.
Uroczysta Gala z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej i 65-lecia Lubuskiej Adwokatury w  Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze 20 października 2018 r. z udziałem krajowych władz Adwokatury, władz regionalnych, członków Izby.
Uroczysty bal 20 października 2018 r. w Zielonogórskiej Palmiarni z udziałem Prezydium NRA, przedstawicieli regionalnych władz  oraz członków izby.