100-LECIE ADWOKATURY

Obchody centralne i w izbach adwokackich

 

Obchody Stulecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej będą miały charakter centralny i lokalny. Wydarzenia oraz inicjatywy wpisujące się w Jubileusz zaplanowały poszczególne izby adwokackie. 

 

Informacje na temat aktualnych wydarzeń izbowych obchodów jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej prosimy przesyłać na adres press@nra.pl

 

 

NACZELNA RADA ADWOKACKA 


12 stycznia 2018 r. oficjalne otwarcie obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej podczas spotkania noworocznego Naczelnej Rady Adwokackiej

styczeń/luty 2018 - ogłoszenie konkursu na esej „Rola adwokatów w życiu społecznym” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jury konkursu: adw. Rafał Dębowski, adw. Jacek Dubois, adw. Andrzej Grabiński, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, adw. Jerzy Zięba.  Honorowy patronat nad konkursem objął adw. Czesław Jaworski.

marzec/grudzień 2018- współpraca z organizatorami festiwalu Watch Docs, którego celem jest promocja filmów nt. praw człowieka. Festiwal ma szeroki zasięg - projekcje festiwalowe odbywają się w 40 miastach (np. Busko-Zdrój, Radomsko, Suwałki, Sanok, czy Złotoryja). W ramach festiwalu, przed filmami festiwalowymi będą krótkie spoty informujące o działalności adwokatury. W ramach dyskusji panelowych towarzyszących festiwalowi chcemy zaangażować do udziału w nich kolegów z izb. Tegoroczna edycja festiwalu objazdowego rozpoczyna się w marcu tego roku.

8/9 czerwca 2018 r. - w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”. 

lipiec/sierpień 2018 r w Warszawie - wystawa plenerowa poświęcona wybitnym adwokatom. 

12 października 2018 - konferencja naukowa dla studentów prawa pt.: „Student prawa w poszukiwaniu drogi zawodowej. Dlaczego warto być adwokatem?”

22 listopada 2018  – w przeddzień centralnych uroczystości podświetlenie na zielono charakterystycznych dla danego miasta, w którym mieści się siedziba okręgowej rady adwokckiej, budynku lub pomnika. 

23 listopada 2018 r. - uroczysta gala jubileuszowa na Zamku Królewskim w Warszawie, jako zwieńczenie obchodów.

 

 

BIAŁYSTOK

 

Spektakl „Sprawa Gorgonowej”
Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy oraz ogólnopolska Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich
Wystawa z okazji 100-lecia Adwokatury połączona z promocją książki poświęconej historii Izby Adwokackiej w Białymstoku, której autorem jest były dziekan adw. Jerzy Korsak
Konkurs plastyczny "Adwokat-dzieciaki, a kto to taki?"
Mural z okazji 100-lecia Adwokatury
Konferencja 20-21 września 2018 r. „Wzmożona odpowiedzialność - wzmożona ochrona zawodów zaufania publicznego”
Spot promocyjny nawiązujący do 100-lecia Adwokatury, emicja na kanale Youtube oraz w telewizji lokalnej
Uroczyste zgromadzenie Izby Adwokackiej z okazji 100-lecia Adwokatury, połączone z koncertem oraz balem
Mecz charytatywny piłki nożnej, podczas którego będzie prowadzona kwesta oraz licytacje
Konferencja współorganizowana z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, adresowana do studentów tych uczelni, pod hasłem „Adwokat i medycyna” – podsumowana wydaniem publikacji pokonferencyjnej.
 

BIELSKO-BIAŁA

Harmonogram uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. 

Rada Adwokacka w Bielsku-Białej postanowiła w związku z jubileuszem utworzyć Izbę Pamięci, w której wyeksponowane będą dokumenty i pamiątki związane z adwokatami, którzy wykonywali zawód na terenie izby bielskiej w okresie przed i powojennym.

6 października 2018 r. w Sali Redutowej w Hotelu Pod Orłem w Bielsku-Białej odbędą sie uroczystości Bielskiej Izby Adwokackiej z udziałem zaproszonych gości, władz Adwokatuy, administracji samorządowej regionu.

Komisja Historyczna i Wizerunkowa organizuje 8 marca wykład dr. Jacka Proszyka, historyka, wybitnego znawcy dziejów miasta Bielska-Białej i regionu, znanego badacza historii i kultury żydowskiej, laureata prestiżowej nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, przyznanej przez Żydowski Instytut Historyczny, na temat "Przemiany polityczne i społeczne w Bielsku-Białej czasu Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości przez Polskę z perspektywy bielskiej adwokatury". Będzie to rozpoczecie cyklu spotkań z ludźmi posiadającymi wiedzę z zakresu historii, w tym Adwokatury oraz sądownictwa. 

W program obchodów jubileuszowych włączyła się aktywnie Komisjia Integracji Środowiskowej i Sportu, organizując nastepujące imprezy:
w marcu 2018 r. Turniej Miast Bielskiej Izby Adwokackiej w piłce nożnej
w maju 2018 r. Rodzinny Piknik Tenisowy w Ustroniu
w czerwcu 2018 r. Wielki Mecz Adwokaci kontra Aplikanci
od 29 listopada 2018 do 2 grudnia 2018 w Zawoi II Otwarty Turniej Adwokatów i Środowisk Prawniczych w Halowej Piłce Nożnej o Puchar dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej.

 

BYDGOSZCZ

 

20 stycznia 2018 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy włącza się w uroczystości miasta z okazji 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Izba wydaje także książkę „Dzieje Adwokatur Wielkopolskiej i Pomorskich Nadwiślańskich w latach 1772-1945”.

 

CZĘSTOCHOWA

 

Uroczysta msza św. na Jasnej Górze w intencji Adwokatury Polskiej.
Uroczystości w sali konferencyjnej w Ratuszu Miejskim, na które składać się będzie wykład i koncert.
Wypożyczenie z NRA wystawy plenerowej "Adwokaci polscy ojczyźnie".

 

GDAŃSK


11 maja 2018 - konferencja „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”
12 maja 2018 r. wystawa "Adwokaci w służbie Ojczyźnie" w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku

18 maja Izba Adwokacka w Gdańsku organizuje pomorskie obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. 

Tego dnia o godzinie 14:00 w Parku Świętopełka w Gdańsku przy ul. Szerokiej zostanie zasadzone drzewo - tulipanowiec amerykański - który ma być trwałą pamiątką tej rocznicy. Sadzonka drzewa ma symbolizować szacunek Adwokatury dla swojej przeszłości oraz odważne i nowoczesne spoglądanie w przyszłość przez samorząd adwokacki.

Projekt zasadzenia drzewa pamiątkowego Odrodzonej Adwokatury Pomorska Izba Adwokacka realizuje wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku. Sadzonka, która ma zostać zasadzona w Parku Świętopełka, będzie dosyć pokaźnym drzewem, ponieważ obwód jego pnia wyniesie około 20-25 cm, wysokość zapewne około 3 metrów. Liczymy na to, że dzięki tej inicjatywie Gdańsk zyska kolejne drzewo pamiątkowe, upamiętniającą ważną datę w historii powstania Niepodległego Państwa Polskiego, ale również zyska na tym przestrzeń publiczna i mieszkańcy Gdańska. Tulipanowiec amerykański jest niezwykle atrakcyjnym drzewem, kwietnie co roku w okolicach czerwca. Będzie to również pierwszy tulipanowiec zasadzony w trójmiejskiej przestrzeni publicznej.

Również 18 maja  o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się "Debata Wolność, Samorządność, Adwokatura - wiosna czy jesień?", która wzorować się będzie na tradycji Gdańskiego Areopagu Kultury. Podczas debaty głos zabiorą:

  1. prof. dr hab. Jerzy Zajadło - prawnik
  2. prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem - lekarz onkolog, radiolog
  3. Andrzej Zwara - adwokat
  4. dr hab. Monika Płatek, prof. UW - prawnik
  5. ks. Krzysztof Niedałtowski-  polski ksiądz rzymskokatolicki, teolog i religioznawca
  6. Marta Abramowicz - polska reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka
  7. prof. dr hab. Piotr Dominiak - ekonomista

Wszystkie osoby chętne do udziału w uroczystości proszone są o zgłoszenie swojego udziału poprzez formularz zgłoszeniowy:

(pobierz formularz)

Przed debatą, o godz. 16.30 zostanie wykonane pamiątkowe zdjęcie członków Pomorskiej Izby Adwokackiej.

Obchody 100-lecia adwokatury odbywają się na terenie całej Polski przez cały rok, ale Pomorska Izba Adwokacka główne uroczystości zaplanowała na 18 maja. Rok 2018 jest niezwykle ważny dla adwokatów, sto lat temu, 24 grudnia 1918 roku marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Tym samym, już w pierwszych dniach niepodległej Polski, powstał samorząd adwokacki, który do dziś wspiera adwokatów w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

 

KATOWICE

 

27 stycznia 2018 r. Koncert Noworoczny - Orkiestra Symfoniczna  

 

KIELCE

 

Wystawa plenerowa w centrum miasta zorganizowana przy współpracy merytorycznej z Muzeum Historii Kielc, która będzie przedstawiać historię Adwokatury Polskiej oraz służyć promocji zawodu.
Konferencja poświęcona roli Adwokatury w życiu publicznym.
Cykl spotkań w szkołach średnich oraz na miejscowych uczelniach.
Szczegółowy program wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia, po zatwierdzeniu przez Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach.


KOSZALIN


14 kwietnia 2018 r. - uroczystość poświęcenia sztandaru (godz. 16.30) w Katedrze Koszalińskiej, część oficjalna uroczystości w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie od godziny 18.00.
W ramach części artystycznej odbędzie się spektakl "Czekamy na sygnał" Tomasza Ogonowskiego. Jest to opowieść z nowymi aranżacjami klasycznych utworów polskiej muzyki punkowej i alternatywnej, opowiadająca o trudnym doświadczeniu pokoleniowym dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Ludzi, którzy pamiętają kryzysy, zaciskanie pasa, dobrobyt na kredyt, żywność na kartki, strajki, pacyfikacje, powstanie Solidarności, stan wojenny, transformację, a teraz żyją w Polsce NATO Unii Europejskiej. Przebojowe w wymowie, poważne w ujęciu tematu, energetyczne, dowcipne i błyskotliwie przedstawienie Stowarzyszenia Aktorzy po Godzinach wskazuje, że najgorszą postawą człowieka wobec kryzysu wartości jest obojętność.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Koszalina. 
W czasie uroczystości zaplanowane jest wręczanie odznak Adwokatura Zasłużonym, a w foyer teatru zostanie ustawiona wypożyczona z NRA plenerowa wystawa „Adwokaci polscy Ojczyźnie”


KRAKÓW

 

Styczeń 2018 - ślubowanie aplikantów adwokackich połączone z monodramem Sebastiana Rysia „Zupa Rybna w Odessie”, który jest poświęcony postaci Jana Karskiego oraz adwokata Zbigniewa Rysia. Koncert muzyki jazzowej w Klubie Adwokatów
Kwiecień 2018 - turniej sportowy (koszykówka/piłka nożna) dla środowiska prawników i polityków
Maj 2018 – uroczyste zebranie samorządów zaufania publicznego w Krakowie dot. obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz Prezydencji Krakowskiej
Czerwiec 2018 – uroczyste ślubowanie adwokatów KIA w Filharmonii Krakowskiej połączone z koncertem z wybitnego artysty Roby Lakatos’a
Wrzesień 2018 r. - międzynarodowe seminarium dot. przyszłości samorządów zaufania publicznego w Polsce i Europie pod patronatem FBE i UIA
Bieg uliczny 100-lecia
25-28 października 2018 r. Dni Kultury Adwokatury Polskiej (jako zwieńczenie obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej)
Listopad 2018 – wykład o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 r. oraz wernisaż przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie
Styczeń 2019 r. – uroczysty Bal z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej w Operze Krakowskiej 

 

LUBLIN

 

Obchody zaplanowane na rok 2019. 

 

ŁÓDŹIluminacja budynku Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi  (styczeń 2018 - grudzień 2018 r.)
Bal Prawnika - 6 stycznia 2018
Wystawa „100-lecie adwokatury w Izbie Łódzkiej” od lutego 2018 do maja 2018 r.
Festiwal Kina Prawniczego - kino Bodo - od stycznia 2018 do grudnia 2018 r.
2 czerwca uroczyste zgromadzenie adwokackie Izby Łódzkiej
Dwa wieczory wspominkowe pt „Wspomnienia dawnej Adwokatury”
Ogólnoszkolny Konkurs z wiedzy o adwokaturze
Przedszkolny Konkurs rysunkowy - „Jak dzieci widzą adwokata”
Bieg adwokacki
Uroczysty Bal adwokacki/ Bankiet Okolicznościowy połączony z koncertem 
Msza Święta w intencji Adwokatury Polskiej
Akcja Teatralna - "Sąd w Teatrze”
1-2 listopada 2018 - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - Kwesta na Cmentarzach, złożenie wieńców na grobach dziekanów oraz znanych adwokatów izby łódzkiej
Wieczór Niepodległościowy w ORA z nastawieniem na 100-lecie adwokatury - listopad 2018
Uroczysty przemarsz adwokatów ul. Piotrkowską
Konferencja prasowa - „100-lecie adwokatury polskiej a aktualne problemy adwokatury”
Publikacja wydania książkowego w związku ze 100-leciem adwokatury

 

 OLSZTYN

 

VI Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa  Adwokatów i Aplikantów Adwokackich w Brydżu Sportowym  w dniach 20–22 kwietnia 2018 r. 
XXVIII  Ogólnopolski Rej Żeglarski Adwokatów im. adw. Marii Budzanowskiej w dniach  14-17  czerwca 2018 r. 
XIX Ogólnopolski Turniej Golfowy Adwokatów  „Toga Golf”  w dniach  15 – 16 września 2018 r.

Gala Jubileuszowa z okazji 100-lecia Adwokatury - 6 października 2018 r. 

 

OPOLE

W 2018 r. przypada podwójny jubileusz - 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz 65-lecie Izby Adwokackiej w Opolu.
W okresie od stycznia 2018r. do grudnia 2018r. – Akcja Adwokaci Czytają Dzieciom „Prawiebajki”, w ramach której adwokaci Izby Adwokackiej w Opolu czytają dzieciom bajki w przedszkolach
9 lutego 2018r. – Bal Adwokata
22 lutego 2018r. – Ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Kary jako podstawowe sankcje karne prawa karnego materialnego” organizowana wraz z WPiA Uniwersytetu Opolskiego oraz Sądem Okręgowym w Opolu.
W kwietniu 2018r. – Międzyizbowy Turniej Piłkarski w Opolu z udziałem adwokackich drużyn piłkarskich z całego kraju.
W maju 2018r. – Turniej Piłkarski dla Dzieci pod patronatem Izby Adwokackiej w Opolu zorganizowany w Kluczborku.
W maju 2018r. – Maraton Opolski z udziałem adwokatów Izby Opolskiej w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach.
We wrześniu 2018r. – Prawnicze Konfrontacje Teatralne w Teatrze EKO w Opolu
W dniach 12-16 września XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników w Opolu
W październiku 2018r. ukaże się w wydawnictwie „Palestra” wydanie drugie książki adw. Mariana Jagielskiego pod tytułem „Historia Adwokatury Polskiej na Śląsku Opolskim 1945-2018”
20 października 2018r. – Uroczysta Gala Obchodów 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu, w ramach której przewidziane jest zgromadzenie adwokatów tej izby wraz z zaproszonymi gośćmi
październik 2018r. – Wystawa poświęcona historii adwokatury polskiej i opolskiej zorganizowana wspólnie z Prezydentem Miasta Opola w Ratuszu Miasta Opola
listopad 2018r. – Festiwal Kina Prawniczego zorganizowany w Kinie Studenckim Meduza w Opolu
22 listopada 2018 akcja podświetlenia na zielono wybranych budynków w Opolu. 


 
PŁOCK

 

 

POZNAŃ

 

Uroczystości zaplanowane na wiosnę 2019 r. 

 

RADOM

 

RZESZÓW

Jesienią zaplanowana jest konferencja podsumowująca obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej połączona  z koncertem i bankietem dla adwokatów ich rodzin oraz zaproszonych gości (m.in. dziekanów, członków NRA oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych i przedstawicieli samorządu terytorialnego).

ORA w Rzeszowie zwróciła się do adw. dr. Tomasza Koltlińskiego  z wnioskiem o opracowanie historii Izby Adwokackiej  w Rzeszowie. 

 

SIEDLCE

 

Wystawa prezentująca dorobek i udział adwokatów w życiu miejscowej społeczności i organizacji Państwa Polskiego.

 

SZCZECIN

 

13 października 2018 r.  uroczystości w Filharmonii Szczecińskiej – Gala Jubileuszowa.
W październiku w Centrum Dialogu PRZEŁOMY prezentacja wystawy „Adwokaci Polscy Ojczyźnie”

 

TORUŃ

14 września 2018 - Uroczystości samorządowe, wojewódzkie, sądowe. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Wydziału Prawa Uniwersytetu Prawa Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Odsłonięcie ronda im. adw. Stefana Michałka
Wydanie 100 egzemplarzy albumów pamiątkowych z okazji 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej

 

WAŁBRZYCH

 

 

WARSZAWA

 

Bal aplikanta
Bal adwokata 
Zakup 1000 książek „Rycerze w togach” Michała Wójcika.

 

WROCŁAW

Program wydarzeń oraz inicjatyw Izby Adwokackiej we Wrocławiu w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej

17 marca 2018 (sobota) – Otwarty Turniej Squash o Puchar Dziekana ORA we Wrocławiu; Centrum Sportowe Hasta la Vista we Wrocławiu, ul. Góralska 5

13 kwietnia 2018, 10.00 (piątek) – Konferencja „Zawody zaufania publicznego wobec najnowszych wyzwań” w Sali 1D im. Unii Europejskiej, w budynku D, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10

21 kwietnia 2018 (sobota) – coroczna Pielgrzymka Adwokatów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Msza św. w Kaplicy Klasztornej w intencji Adwokatury Polskiej; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

12 maja 2018, 09.00 (sobota) – V Strzeleckie Mistrzostwa Adwokatury na Strzelnicy Sportowej Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” we Wrocławiu przy ul. Świątnickiej 36

19 maja 2018, 18.00 (sobota) – Uroczystość św. Iwo z Bretanii - Patrona adwokatów w kościele pw. Najświętszej Maryji Panny na Piasku i Msza św. w intencji Adwokatury Polskiej oraz spotkanie w oranżerii Restauracji w Hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim; oprawa muzyczna Mszy św. oraz spotkania w wykonaniu naszego ZESPOŁU

26 maja 2018, 12.00 (sobota) – Otwarty Piknik Adwokacki - Zamek Topacz, Ślęza, ul. Główna 12, Gmina Kobierzyce

16 czerwca 2018, 11.30 (sobota) - Uroczyste Zgromadzenie Sprawozdawcze Izby Adwokackiej we Wrocławiu z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej; od 09.00 do 11.00 ślubowanie adwokatów - w Sali 1D im. Unii Europejskiej, w budynku D, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10

31 sierpnia – 02 września 2018, (piątek-niedziela) – XII Adwokackie Regaty Żeglarskie o Puchar Dziekana ORA we Wrocławiu - Ośrodek Wypoczynkowy KROKUS, położony nad Jeziorem Wieleńskim, gmina Przemęt

07 - 09 września 2018, (piątek- niedziela) – XXII Wrocławski Turniej Tenisowy Prawników Temida 2018 na kortach położonych na Stadionie Olimpijskim

06 października 2018, 11.30 (sobota) – coroczna Pielgrzymka Adwokatów Izby Wrocławskiej do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze oraz Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Adwokatury Polskiej; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

03 listopada 2018, 9.00 (sobota) – coroczna Msza św. Wypominkowa w intencji zmarłych adwokatów, aplikantów oraz pracowników – Izby Adwokackiej we Wrocławiu, z odczytaniem imion i nazwisk wszystkich zmarłych Koleżanek i Kolegów; oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu naszego ZESPOŁU

styczeń 2019 – KONCERT KOLĘD

Cykl spotkań w szkołach średnich oraz na miejscowych uczelniach

Kampania reklamowa w komunikacji miejskiej oraz Radio Wrocław

29 października - 2 listopada 2018 – „Adwokatura pamięta” modlitwa i zapalanie zniczy na grobach adwokatów, aplikantów oraz pracowników izby adwokackiej we Wrocławiu na wszystkich cmentarzach położonych w okręgu izby wrocławskiej

 

(czytaj program obchodów w pdf)

 

ZIELONA GÓRA

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana przy udziale Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniu 19 kwietnia 2018r „ Obrót nierzetelnymi fakturami w świetle prawa karnego  materialnego i procesowego” z udziałem m.in.  wiceprezesa NRA adw. prof. Piotra Kardasa.
Konferencja naukowa „ Mowa nienawiści” organizowana przy udziale Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. w pierwszym kwartale 2018 r.
Uroczysta Gala z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej i 65-lecia Lubuskiej Adwokatury w  Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze 20 października 2018 r. z udziałem krajowych władz Adwokatury, władz regionalnych, członków Izby.
Uroczysty bal 20 października 2018 r. w Zielonogórskiej Palmiarni z udziałem Prezydium NRA, przedstawicieli regionalnych władz  oraz członków izby.