100 lat Adwokatury

100-LECIE ADWOKATURY

Obchody centralne i w izbach adwokackich

 

Obchody Stulecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej będą miały charakter centralny i lokalny. Wydarzenia oraz inicjatywy wpisujące się w Jubileusz zaplanowały poszczególne izby adwokackie. 

 

Informacje na temat aktualnych wydarzeń izbowych obchodów jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej prosimy przesyłać na adres press@nra.pl

 

 

NACZELNA RADA ADWOKACKA 


12 stycznia 2018 r. oficjalne otwarcie obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej podczas spotkania noworocznego Naczelnej Rady Adwokackiej

styczeń/luty 2018 - ogłoszenie konkursu na esej „Rola adwokatów w życiu społecznym” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jury konkursu: adw. Rafał Dębowski, adw. Jacek Dubois, adw. Andrzej Grabiński, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, adw. Jerzy Zięba.  Honorowy patronat nad konkursem objął adw. Czesław Jaworski.

marzec/grudzień 2018- współpraca z organizatorami festiwalu Watch Docs, którego celem jest promocja filmów nt. praw człowieka. Festiwal ma szeroki zasięg - projekcje festiwalowe odbywają się w 40 miastach (np. Busko-Zdrój, Radomsko, Suwałki, Sanok, czy Złotoryja). W ramach festiwalu, przed filmami festiwalowymi będą krótkie spoty informujące o działalności adwokatury. W ramach dyskusji panelowych towarzyszących festiwalowi chcemy zaangażować do udziału w nich kolegów z izb. Tegoroczna edycja festiwalu objazdowego rozpoczyna się w marcu tego roku.

12 maja 2018 - w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”. 

lipiec/sierpień 2018 r w Warszawie - wystawa plenerowa poświęcona wybitnym adwokatom. 

październik 2018 - konferencja naukowa dla studentów prawa na temat pozycji samorządu adwokackiego na przestrzeni 100 lat. 

22 listopada 2018  – w przeddzień centralnych uroczystości podświetlenie na zielono charakterystycznych dla danego miasta, w którym mieści się siedziba okręgowej rady adwokckiej, budynku lub pomnika. 

23 listopada 2018 r. - uroczysta gala jubileuszowa na Zamku Królewskim w Warszawie, jako zwieńczenie obchodów

 

 

BIAŁYSTOK

 

Spektakl „Sprawa Gorgonowej”.

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy oraz ogólnopolska Konferencja Kierowników Szkolenia Aplikantów Adwokackich

Wystawa z okazji 100-lecia Adwokatury połączona z promocją książki poświęconej historii Izby Adwokackiej w Białymstoku, której autorem jest były dziekan adw. Jerzy Korsak.

Konkurs plastyczny "Adwokat-dzieciaki, a kto to taki?"

Mural z okazji 100-lecia Adwokatury.

Konferencja 20-21 września 2018 r. „Wzmożona odpowiedzialność - wzmożona ochrona zawodów zaufania publicznego”.

Spot promocyjny nawiązujący do 100-lecia Adwokatury, emicja na kanale Youtube oraz w telewizji lokalnej.

Uroczyste zgromadzenie Izby Adwokackiej z okazji 100-lecia Adwokatury, połączone z koncertem oraz balem.

Mecz charytatywny piłki nożnej, podczas którego będzie prowadzona kwesta oraz licytacje.

Konferencja współorganizowana z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, adresowana do studentów tych uczelni, pod hasłem „Adwokat i medycyna” – podsumowana wydaniem publikacji pokonferencyjnej.

 

BIELSKO-BIAŁA

 

Rada Adwokacka w Bielsku-Białej postanowiła w związku z jubileuszem – utworzyć Izbę Pamięci, w której wyeksponowane będą dokumenty, pamiątki adwokatów, którzy wykonywali zawód na terenie izby bielskiej, ale również w okresie przed i powojennym.

 

BYDGOSZCZ

 

20 stycznia 2018 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Bdgoszczy włacza się w uroczystości miasta z okazji 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Izba wydaje także książkę „Dzieje Adwokatur Wielkopolskiej i Pomorskich Nadwiślańskich w latach 1772-1945”.

 

CZĘSTOCHOWA

 

Uroczysta Msza Św. na Jasnej Górze w intencji Adwokatury Polskiej.
Uroczystości w sali konferencyjnej w Ratuszu Miejskim, na którąskładać się będzie wykład i koncertu.
Wypożyczenie z NRA wystawy plenerowej "Adwokaci polscy ojczyźnie"

 

GDAŃSK


11 maja 2018 Gdańsk konferencja „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”

12 maja 2018 r. wystawa o Adwokaci w służbie Ojczyźnie w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku

 

KATOWICE

 

27 stycznia 2018 r. Koncert Noworoczny - Orkiestra Symfoniczna  

 

KIELCE

 

Wystawa plenerowa w centrum miasta zorganizowana przy współpracy merytorycznej z Muzeum Historii Kielc, która będzie przedstawiać historię Adwokatury Polskiej oraz służyć promocji zawodu.

Konferencja poświęcona roli Adwokatury w życiu publicznym.

Cykl spotkań w szkołach średnich oraz na miejscowych uczelniach.

Szczegółowy program wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia, po zatwierdzeniu przez Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach.


KOSZALIN


14 kwietnia 2018 r. - uroczystość poświęcenia sztandaru (godz. 16.30) w Katedrze Koszalińskiej, część oficjalna uroczystości w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie od godziny 18.00.

 

W ramach części artystycznej odbędzie się spektakl  "Czekamy na sygnał" Tomasza Ogonowskiego. Jest to opowieść z nowymi aranżacjami klasycznych utworów polskiej muzyki punkowej i alternatywnej opowiadająca o trudnym doświadczeniu pokoleniowym dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Ludzi, którzy pamiętają kryzysy, zaciskanie pasa, dobrobyt na kredyt, żywność na kartki, strajki, pacyfikacje, powstanie Solidarności, stan wojenny, transformację, a teraz żyją w Polsce NATO Unii Europejskiej.  Przebojowe w wymowie, poważne w ujęciu tematu, energetyczne, dowcipne i błyskotliwie przedstawienie Stowarzyszenia Aktorzy po Godzinach wyjaśnia, tłumaczy, ale przy tym nie uspokaja, lecz – zgodnie z tytułem – podnosi z fotela wskazując, że najgorszą postawą człowieka wobec kryzysu wartości jest obojętność.

Intencją organizatorów jest zaakcentowanie 100 – lecia Adwokatury Polskiej, jej historii, dokonań i roli w tworzeniu oraz umacnianiu systemu prawnego w Polsce. Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie planuje zaproszenie na całą uroczystość parlamentarzystów, przedstawicieli administracji, samorządów, władze sądów i prokuratur z okręgu Izby (byłe województwo koszalińskie i słupskie), przedstawicieli kultury, biznesu oraz adwokatów i aplikantów adwokackich.

 

Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Koszalina.

 

W czasie uroczystości zaplanowane są wystąpienia oficjalne oraz wręczanie odznak Adwokatura Zasłużonym. Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie podkreśla, że na uroczystość w dniu 14 kwietnia 2017 r. wynajęty zostanie cały teatr.

W czasie uroczystości zaplanowane jest zorganizowanie w foyer teatru wypożyczonej z NRA plenerowej wystawy „Adwokaci polscy Ojczyźnie”


KRAKÓW

 

Styczeń 2018 - ślubowanie aplikantów adwokackich połączone z monodramem Sebastiana Rysia „Zupa Rybna w Odessie”, poświęcony postaci Jana Karskiego oraz adwokata Zbigniewa Rysia. Koncert muzyki jazzowej w Klubie Adwokatów
Kwiecień 2018 - turniej sportowy (koszykówka/piłka nożna) dla środowiska prawników i polityków
Maj 2018 – uroczyste zebranie samorządów zaufania publicznego w Krakowie dot. Obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz Prezydencji Krakowskiej
Czerwiec 2018 – uroczyste ślubowanie adwokatów KIA w Filharmonii Krakowskiej połączone z koncertem z wybitnego artysty Roby Lakatos’a
Wrzesień 2018 r. - międzynarodowe seminarium dot. przyszłości samorządów zaufania publicznego w Polsce i Europie pod patronatem FBE i UIA
Bieg uliczny 100-lecia
25-28 października 2018 r. Dni Kultury Adwokatury Polskiej (jako zwieńczenie obchodów 100-lecia Adwokatury Polskiej)
Listopad 2018 – wykład o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 r. oraz wernisaż przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie

Styczeń 2019 r. – uroczysty Bal z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej w Operze Krakowskiej 

 

LUBLIN

 

Obchody zaplanoane na rok 2019. 

 

ŁÓDŹIluminacja budynku Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi  (styczeń 2018 - grudzień 2018 r.)
Bal Prawnika - 6 stycznia 2018
Wystawa „100-lecie adwokatury w Izbie Łódzkiej” luty 2018 do maja 2018 r.
Festiwal Kina Prawniczego - kino Bodo - od stycznia 2018 do grudnia 2018 r.
2 czerwca uroczyste zgromadzenie adwokackie Izby Łódzkiej. 
Dwa wieczory wspominkowe pt „Wspomnienia dawnej Adwokatury”
Ogólnoszkolny Konkurs z wiedzy o adwokaturze

Przedszkolny Konkurs rysunkowy - „Jak dzieci widzą adwokata”
Bieg adwokacki
Uroczysty Bal adwokacki/ Bankiet Okolicznościowy połączony z koncertem 
Msza Święta w intencji Adwokatury Polskiej
Akcja Teatralna - "Sąd w Teatrze”
1-2 listopada 2018 - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - Kwesta na Cmentarzach, złożenie wieńców na grobach dziekanów oraz znanych adwokatów izby łódzkiej
Wieczór Niepodległościowy w ORA z nastawieniem na 100 lecie adwokatury - listopad 2018
Uroczysty przemarsz adwokatów ul. Piotrkowską
Konferencja prasowa - „100 lecie adwokatury polskiej a aktualne problemy adwokatury”
Publikacja wydania książkowego w związku ze 100-leciem adwokatury

 

 OLSZTYN

 

VI Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa  Adwokatów i Aplikantów Adwokackich w Brydżu Sportowym  w dniach 20–22 kwietnia 2018 r. 

XXVIII  Ogólnopolski Rej Żeglarski Adwokatów im. adw. Marii Budzanowskiej w dniach  14-17  czerwca 2018 r. 

XIX Ogólnopolski Turniej Golfowy Adwokatów  „Toga Golf”  w dniach  15 – 16 września 2018 r.

 

OPOLE

W 2018 r. przypada podwójny jubileusz - 100-lecia Adwokatury Polskiej oraz 65-lecie Izby Adwokackiej w Opolu.

W okresie od stycznia 2018r. do grudnia 2018r. – „Prawiebajki”, Akcja Adwokaci Czytają Dzieciom, w ramach której adwokaci Izby Adwokackiej w Opolu czytają dzieciom bajki w przedszkolach

9 lutego 2018r. – Bal Adwokata

22 lutego 2018r. – Ogólnopolska konferencja naukowa nt. „Kary jako podstawowe sankcje karne prawa karnego materialnego” organizowana wraz z WPiA Uniwersytetu Opolskiego oraz Sądem Okręgowym w Opolu.

W kwietniu 2018r. – Międzyizbowy Turniej Piłkarski w Opolu z udziałem adwokackich drużyn piłkarskich z całego kraju.

W maju 2018r. – Turniej Piłkarski dla Dzieci pod patronatem Izby Adwokackiej w Opolu zorganizowany w Kluczborku.

W maju 2018r. – Maraton Opolski z udziałem adwokatów Izby Opolskiej w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach.

We wrześniu 2018r. – Prawnicze Konfrontacje Teatralne w Teatrze EKO w Opolu

W dniach 12-16 września XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników w Opolu

W październiku 2018r. ukaże się w wydawnictwie „Palestra” wydanie drugie książki adw. Mariana Jagielskiego pod tytułem „Historia adwokatury polskiej na Śląsku Opolskim 1945-2018”

W dniu 20 października 2018r. – Uroczysta Gala Obchodów 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu, w ramach której przewidziane jest zgromadzenie adwokatów Izby Adwokackiej w Opolu wraz z zaproszonymi gośćmi

W październiku 2018r. – Wystawa poświęcona historii adwokatury polskiej i opolskiej zorganizowana wspólnie z Prezydentem Miasta Opola w Ratuszu Miasta Opola; Koordynator adw. Marian Jagielski

W listopadzie 2018r. – Festiwal Kina Prawniczego zorganizowany w Kinie Studenckim Meduza
w Opolu

W dniu 22 listopada 2018 akcja podświetlenia na zielono wybranych budynków w Opolu. 

 

PŁOCK

 

 

POZNAŃ

 

Uroczysatości zaplanowane na wiosnę 2019 r. 

 

RADOM

 

RZESZÓW

Jesienią zaplanowana jest konferencja podsumowująca obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej połączona  z koncertem i bankietem dla adwokatów ich rodzin oraz zaproszonych gości (m.in. dziekanów, członków NRA oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych i przedstawicieli samorządu terytorialnego).

ORA w Rzeszowie zwróciła się do adw. dr Tomasza Koltlińskiego  z wnioskiem o opracowanie historii Izby Adwokackiej  w Rzeszowie. 

 

SIEDLCE

 

Wystawa prezentująca dorobek i udział adwokatów w życiu miejscowej społeczności i organizacji Państwa Polskiego.

 

SZCZECIN

 

13 października 2018 r.  uroczystości w Filharmonii Szczecińskiej – gala Jubileuszowa.

W październiku w Centrum Dialogu PRZEŁOMY prezentacja wystawy „Adwokaci Polscy Ojczyźnie”

 

TORUŃ

14 września 2018 - Uroczystości samorządowe, wojewódzkie, sądowe. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Wydziału Prawa Uniwersytetu Prawa Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Odsłonięcie ronda im. adw. Stefana Michałka

Wydanie 100 egzemplarzy albumów pamiątkowych z okazji 100-lecia odrodzonej Adwokatury Polskiej

 

WAŁBRZYCH

 

 

WARSZAWA

 

Bal aplikanta

Bal adwokata 

Zakup 1000 książek „Rycerze w togach” Michała Wójcika.

 

WROCŁAW

 

Konferencja „Zawody zaufania publicznego wobec najnowszych wezwań”
Otwarty Piknik Adwokacki
Wystawa przed Urzędem Miasta we Wrocławiu „Historia Adwokatury. Adwokaci stanu wojennego”
Kampania Reklamowa w komunikacji miejskiej i Radio Wrocław

 

ZIELONA GÓRA

 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana przy udziale Wydziału Prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniu 19.04.2018r „ Obrót nierzetelnymi fakturami w świetle prawa karnego  materialnego i procesowego” z udziałem m. in.  wiceprezesa NRA adw. prof. Piotra Kardasa.

Konferencja naukowa na temat „ Mowa nienawiści” organizowana przy udziale Akademii  im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. w pierwszym kwartale 2018 r.

Uroczysta Gala z okazji 100-lecia Adwokatury Polskiej i 65-lecia Lubuskiej Adwokatury w  Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze 20 października 2018 r. z udziałem krajowych władz Adwokatury, władz regionalnych, członków Izby.

Uroczysty bal 20 października 2018 r. w Zielonogórskiej Palmiarni z udziałem Prezydium NRA, przedstawicieli regionalnych władz  oraz członków izby.